Sportovně turistický výlet do Městských lesů Hradec Králové

Dne 4.7.2023 si děti z bytů č. 2 a 4 zabalily do batůžků mimo jiné  jídlo a pití na celý den. V 9,32 jsme nasedli na náměstí do autobusu hromadné dopravy a jeli na Terminál hromadné dopravy v Hradce Králové. V Hradci jsme pokračovali trolejbusem na zastávku Plachta. Prošli jsme podchodem a ocitli se v krajině, kterou by ve městě nikdo nečekal – Přírodní památka Na Plachtě. Velice nás zarazila informace o rázu toho zvláštního prostředí, který byl vytvořen pomocí cvičení vojenských tanků v dobách socialismu. Aby bylo udrženo toto prostředí i nadále, tak se jedenkrát ročně po této krajině projedou tanky a tím udržují správné prostředí pro mnoho jedinečných druhů obojživelníků, plazů a hmyzu. Plachta je velice zajímavá, rozmanitá a krásná, je to oáza klidu, proto jsou zde ohrady pro polodivoké koně a vodní buvoly, my měli štěstí na blízké pozorování těchto zvířat, neboť se pásli ihned u ohradníku.

Okolo poledne jsme dorazili na Rytířské hradiště, zde si děti pohrály, uspořádali jsme soutěž ve skocích do písku( někdo skočil daleko jako skokan, další jako kobylka, jiný jako veverka…, tak jsme se hodně nasmáli), poučili jsme se na hřbitově odpadků, jak dlouho trvá rozklad různých vyhozených věcí v přírodě…. Posilnili jsme se svačinou a putovali dál Stezkou siluet. Stezka se skládá z devíti zastavení, kde jsou různé siluety ptáků většinou za letu, tak jak jsou běžně vidět proti obloze. Podél stezky jsou také ukryty makety zvířat žijících v okolních lesích, naše děti jsou velice šikovné a našly všech 14 zvířat.

Poslední a nejdelší zastávka bylo lanové centrum v korunách stromů Park Na Větvi. Zde si děti procvičily svoji obratnost, mrštnost, ale i odvahu, protože se po celou dobu pohybovaly v sítích a atrakcích zavěšených ve výšce několika metrů nad zemí. A sjezd dolů tobogánem z výšky necelých 10 metrů vyžaduje také hodně odvahy.

Po šestnácté hodině jsme se vydali na zastávku autobusu, jeli opět na terminál hromadné dopravy a odtud zpět do Nechanic. Do dětského domova jsme dorazili sice unaveni, ale o to víc nadšeni z krásného dne a plni úžasných zážitků.

Při povídání o dnešním výletu si děti uvědomily, jak je důležité překonávat překážky, mít odvahu vydat se na neznámé cesty, věřit si a spoléhat se na své schopnosti, objevovat a všímat si světa kolem sebe, vnímat přírodu jako součást každodenního života a jak je důležité ji chránit.

Vychovatelka: Iva Pižlová